Zakupy bez konieczności rejestracji. Złóż zamówienie, bez obowiązku zakładania konta.            
Moje konto Ulubione Zaloguj się

WARTO WIEDZIEĆ - donice

Donica. Niby nic, bo i tak najczęściej ją wyrzucamy po posadzeniu rośliny, a jednak słowo klucz podczas internetowego zakupu roślin. Zacznijmy od podstaw. Rozmiar donicy ma duże znaczenie aby ocenić wiek, wielkość i oczekiwaną jakość rośliny.  Pomijamy tutaj aspekt, roślin z gruntu, które zostają umieszczone w doniczkach tylko na okres sprzedaży. Skupmy się na tych roślinach, które od najmniejszej sadzonki do momentu sprzedaży rosły w donicach, o różnych rozmiarach, zmieniając lokum dla swoich korzeni, na każdym etapie swojego wzrostu w szkółce.

Donica P9

dobrze jest wiedzieć, iż ukorzeniona sadzonka iglaka lub rośliny liściastej najczęściej trafia do doniczki o symbolu P9 i jest to pierwszy, początkowy etap jej wzrostu. Roślina w zależności od gatunki i odmiany, ma wtedy kilka, ewentualnie kilkanaście centymetrów i przeznaczona jest do dalszej produkcji w szkółce. Dla amatora ogrodnictwa, urządzającego swój ogród roślina taka, nie ma większej wartości, ze względu na swój wiek, kształt i rozmiar. Roślinę na tym etapie nazywamy „młodzieżą”.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na fakt, iż w Internecie można znaleźć w sprzedaży rośliny w bardzo atrakcyjnych cenach, opatrzone zdjęciami roślin kilkuletnich, dużych z informacją iż sprzedawany produkt znajduje się w donicy P9. Taki zakup należy przemyśleć, chyba że planujemy rozpocząć własną uprawę roślin ozdobnych.

Objaśnienie symbolu: P – donica kwadratowa; 9 – długość boku donicy (P9)

Materiał handlowy

rośliny przeznaczone do sprzedaży, a wiec takie, które mogą być z powodzeniem wsadzone do gruntu w naszym ogrodzie, sprzedaje się w donicach o większej pojemności. Spotkać tu można pojemniki 1,5 litrowe, 2 litrowe, 2,5 litrowe, 3 litrowe i większe.  Bardzo często rośliny takie sprzedawane są w donicach okrągłych oznaczanych symbolem „C”, zdarzają się jednak także donice kwadratowe z symbolem „P”. W takim przypadku w opisie danej rośliny znajdziemy następujące oznaczenie pojemnika: C1,5, C2, C2,5, C3 itd. Rodzaj i wielkość pojemnika w tym przypadku zależy od odmiany i gatunku. Niektóre rośliny w trakcie ich produkcji w szkółce przesadza się kilkukrotnie na przestrzeni lat, tak aby zapewnić systemowi korzeniowemu optymalne warunki wzrostu.

Objaśnienie symbolu: C – donica okrągła; 1,5 – pojemność w litrach (C1,5) ; C – donica okrągła; 2 – pojemność w litrach (C2)

Dlaczego nie kupować roślin liściastych lub iglastych w małych doniczkach typu P9 lub P11? Odpowiedź jest prosta, rośliny takie nie będą jeszcze przystosowane do wzrostu w naszym ogrodzie. Będą małe, wrażliwe na warunki atmosferyczne, a gwarancja ich przyjęcia będzie mała.

Pamiętajmy jednak, że są rośliny, które sprzedaje się głównie w donicach z symbolem P9 lub P11. Dotyczy to bylin i często niewielkich traw. W tym przypadku śmiało dokonujmy zakupu.