Zakupy bez konieczności rejestracji. Złóż zamówienie, bez obowiązku zakładania konta.            
Moje konto Ulubione Zaloguj się

Żywotniki (thuje)

(19 produktów)

Żywotniki to rodzaj iglaków obejmujący w sumie pięć gatunków, z których dwa – żywotnik zachodni oraz żywotnik olbrzymi – to gatunki zadomowione i obecnie naturalnie występujące w Polsce. Żywotnik (thuja czy też potocznie tuja) zawdzięcza swoja popularność między innymi swym gęsto ułożonym pędom oraz sporym rozmiarom, jakie osiąga. Sprawia to, że żywotniki doskonale sprawdzają się w roli naturalnego żywopłotu, zwłaszcza gatunek zachodni – thuja occidentalis.

  • 1
  •   ...  
  • 1
  • 1
  •   ...  
  • 1

Żywotniki zachodnie i olbrzymie – co je wyróżnia?

Żywotniki niezmiennie zajmują w naszych ogrodach ważne miejsce. Rośliny te są cenione przede wszystkim za swoje walory ozdobne, ale także za przyjemny, żywiczny zapach. To, co wyróżnia żywotniki to z pewnością mrozoodporność oraz wspomniane wcześniej gęste ułożenie pędów, czyniące z żywotników naturalny żywopłot, chroniący przed wiatrem, mrozem, a także niechcianymi spojrzeniami.

Jak pielęgnować żywotniki?

Większość odmian tych pięknych iglaków doskonale nadaje się do przycinania i formowania, co stwarza wiele możliwości kompozycyjnych w ogrodzie. Żywotniki wymagają żyznych, wilgotnych i kwaśnych gleb oraz sporego nasłonecznienia, jednak ich uprawa i pielęgnacja nie należą do trudnych i czasochłonnych. W zależności od gatunku, żywotniki są mniej lub bardziej odporne na mróz. Olbrzym nie potrzebuje żadnego przygotowania na zimę, w przeciwieństwie do żywotnika wschodniego, który należy zabezpieczyć agrowłókniną.

Zasady sadzenia i uprawy thuja occidentalis

Tuja zakupiona w pojemniku może zostać posadzona w sezonie wiosenno-jesiennym, a tę sprzedawaną w ziemi można sadzić na wiosnę lub we wrześniu. Jeśli chodzi o podlewanie, żywotniki wymagają obfitego nawadniania w trakcie suszy oraz przed okresem zimowym. Sadząc żywotnik, należy również pamiętać, że roślina ta potrzebuje żyznej, wilgotnej gleby i nasłonecznionego miejsca.

Żywotnik to roślina idealna do przydomowego ogrodu

Aranżując ogród warto wziąć pod uwagę możliwości kompozycyjne, jakie stwarzają żywotniki, które sprawdzają się zarówno jako roślina pojedyncza, a także w szpalerze tworzącym mniej lub bardziej uformowany żywopłot. Szczególnie godna uwagi jest tuja szmaragd (żywotnik zachodni smaragd), która jest najbardziej atrakcyjną wizualnie odmianą z grupy żywotników. Co więcej, szmaragdowej barwy nie traci również na zimę. Odmiany wysokie lub karłowate, pokrój kulisty bądź stożkowaty, a przy tym możliwość uprawy w pojemnikach i wyjątkowo atrakcyjna cena – wszystko to sprawia, że żywotniki to iglaki z pewnością warte Państwa uwagi.