Zakupy bez konieczności rejestracji. Złóż zamówienie, bez obowiązku zakładania konta.            
Moje konto Ulubione Zaloguj się

A jak Ty zaprojektowałeś swój ogród? / (część 1)

Ania | Opublikowany poniedziałek, 1 sierpnia 2016

 

A jak Ty zaprojektowałeś swój ogród?

Jestem przekonana że urządzanie zieleni to sztuka. To aktywność twórcza. Nie zmienia to faktu, że do tego kreatywnego zadania można podejść w sposób pragmatyczny. Urządzanie ogrodu to nic innego, jak zestawianie ze sobą kształtów, kolorów i faktur. Oczywiście wiedza na temat fizjologii roślin jest niezbędna i jest niejako podstawą do tworzenia estetycznych rozwiązań przy użyciu roślin i elementów nieożywionych. Pamiętając o wymaganiach wybranych gatunków, dobieramy rośliny korespondujące ze sobą odcieniami, formami lub charakterem. Tworzymy przestrzenie, które często mają łączyć różne funkcje, najczęściej użytkową i ozdobną. Zawsze mamy przed sobą ten sam schemat. Cel, projekt i realizacja.

 

 źródło: http://gardeninggonewild.com

 

Tak samo jak można posiąść wiedzę o roślinach, tak samo można nauczyć się komponować zieleń (choć są osoby przekonane o tym, że jest to zajęcie dla wybranych ;)). Zdarza się tworzenie ogrodu bez projektowania, chociażby w głowie, ale efekt nie zawsze podoba się oglądającym i potrafi rozczarować twórcę. Może sami doświadczyliście (ja tak!) takiego, nieprzemyślanego dosadzania sobie roślin, a bo akurat ta nam się podoba, albo wpadła nam w ręce, a tu akurat coś zwiędło, wymarzło to zastąpmy tą, bo się inaczej zmarnuje. Tak… Potem wychodzi różnie. Zatem zastanówmy się, jak zaprojektować strefę zieleni samemu?

źródło: http://gardeninggonewild.com

 

Ogród lub kompozycja roślin musi zawsze mieć swój unikalny charakter. Kluczem do kreowania niepowtarzalnych miejsc jest umiejętność odpowiadania na nasze prawdziwe uczucia, potrzeby i oczekiwania. Musimy poszukać odpowiedzi na pytania: Co będę robić w tej przestrzeni? Co ona dla mnie znaczy? Jak chce się w niej czuć? Jakie moje potrzeby ma spełniać? Jaki/jaka jestem JA? Dla kogo jeszcze tworzę to miejsce? To pierwsze kroki w projektowaniu. Małe kompozycje ogrodowe wymagają uporządkowania, duże natomiast powinny być zróżnicowane w sposób przemyślany. Do stworzenia wymarzonego efektu posłuży nam przede wszystkim intuicja i wrażliwość na przyrodę. Warto mieć zestaw roślin, które po prostu nam się podobają. Można szukać inspiracji w Internecie, książkach, istniejących ogrodach a także w pomieszczeniach. Przyjrzyjmy się przestrzeni domowej, jak ona jest urządzona. Ogród, taras czy balkon jest przedłużeniem naszego domu, mieszkania. Klimat strefy zielonej powinien być spójny z przestrzenią mieszkalną i taki najczęściej jest w miejscach dobrze i estetycznie urządzonych.

 

Ania

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy, bądź pierwszy - skomentuj powyższy tekst.

DODAJ KOMENTARZ