Jesienna promocja cenowa ! Obniżki cen na większość roślin z naszego asortymentu. Zapraszamy do zakupów !             Zakupy bez konieczności rejestracji. Złóż zamówienie, bez obowiązku zakładania konta.            
Moje konto Ulubione Zaloguj się

Problemy z kosiarką spalinową

Bartek | Opublikowany wtorek, 22 sierpnia 2017

Poniższy artykuł miałem okazję przygotować do poradnika Allegro. Oryginalny tekst można przeczytać tutaj.


Czasami w najmniej oczekiwanym momencie, kosiarka potrafi odmówić posłuszeństwa. Brak możliwości jej odpalenia, nierówna praca silnika, poszarpana, a nie przycięta trawa, ślady niezebranego pokosu to tylko niektóre problemy pojawiające się w trakcie prac z kosiarką. Często spowodowane są one błędami eksploatacyjnymi. Typowe problemy z kosiarką spalinową można podzielić na dwie grupy: problemy z silnikiem oraz problemy użytkowe. Jak ich uniknąć?

Silnik kosiarki spalinowej to swoiste serce tego urządzenia. Wybierając kosiarkę, bardzo ważne jest dobranie jej mocy do powierzchni i charakteru ogrodu. Silniki o małej mocy (w granicach 3 KM) nie poradzą sobie z wieloletnią obsługą dużego trawnika (np. o powierzchni 1000 m²). Koszenie w takim wypadku będzie trwało długo, a kosiarka po kilku sezonach zacznie przejawiać oznaki „zmęczenia”, charakteryzujące się dużym poborem oleju, wyższym spalaniem czy dymieniem.  Nieprawidłowa eksploatacja silnika może być przyczyną wielu problemów prowadzących do poważnych awarii. Jedną z najbardziej irytujących usterek kosiarki jest brak możliwości uruchomienia silnika. Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka:

  1. Stosowanie zanieczyszczonego paliwa – drobne zanieczyszczenia, mogą spowodować zatkanie gaźnika lub nawet uszkodzenie elementów silnika. Typowe objawy to tzw. duszenie się kosiarki, wyłączanie się samoczynne silnika podczas pracy lub wręcz brak możliwości jego uruchomienia.
  2. Zanieczyszczony filtr powietrza – eksploatowana kosiarka z zabrudzonym filtrem powietrza straci moc, co odbija się na komforcie i jakości koszenia.
  3. Zużycie świecy zapłonowej – jest to element, który należy co jakiś czas wymieniać. Zużyta świeca jest przyczyną braku możliwości uruchomienia silnika kosiarki.

Silnik wymaga wykonania przeglądu przynajmniej kilka razy w sezonie. Jego nierówna praca często odbija się na jakości skoszonego trawnika. Zbyt niskie obroty motoru powodują, że kosiarka zamiast ciąć trawę, ją rwie. Natomiast za wysokie obroty przyczyniają się do przegrzewania maszyny i powstawania licznych wibracji, które mogą negatywnie wpłynąć na trwałość poszczególnych elementów silnika. Dlatego tak ważna jest regulacja silnika. Tę czynność należy jednak pozostawić wyspecjalizowanemu serwisowi. Nie należy także zapominać o regularnej wymianie oleju silnikowego. Olej w kosiarce najlepiej spuszczać po sezonie, np. za pomocą zestawu do odsysania paliwa, a silnik zalewać nowym olejem przeznaczonym do spalinowych silników kosiarek przed pierwszym uruchomieniem urządzenia w każdym kolejnym sezonie.

Druga grupa problemów to problemy użytkowe. Zdarza się, że silnik pracuje wzorowo,  a efekt skoszonego trawnika jest niezadowalający.

Gdy kosiarka nie zbiera trawy, należy zastanowić się czy:

  1. nóż kosiarki jest wystarczająco ostry? Zużyty nóż to po pierwsze poszarpana trawa, po drugie pozostawiona trawa na trawniku, a nie zebrana do kosza, po trzecie obciążenie dla silnika. Nóż traci ostrość w trakcie eksploatacji, jednak nieuważne koszenie i najeżdżanie kosiarką na twarde elementy (kamienie, pnie, krawężniki) przyczynia się do jego szybkiego zużycia. Zaleca się aby ostrzenie noża wykonywał serwis, gdyż oprócz odpowiedniej ostrości istotne jest jego właściwe wyważenie.
  2. koszona murawa nie jest zbyt mokra? Mokra trawa przykleja się do obudowy i z czasem odpada, jest też zdecydowanie cięższa i zlepia się, co uniemożliwia jej wprowadzenie do kosza.
  3. koszona trawa nie jest zbyt wysoka? To problem dla większości kosiarek. Aby uniknąć zgrabiania pozostawionej przez maszynę trawy, najlepiej podzielić koszenie na dwa etapy. Najpierw kosić murawę na wyższej wysokości, a następnie na docelowej, najeżdżać na nieskoszony pas trawy połową szerokości kosiarki lub po prostu częściej kosić trawnik.

Gdy kosiarka co jakiś czas wyrzuca spod osłony noża kępy trawy oznacza to, że na osłonie gromadzi się dużo skoszonej trawy. Dzieje się tak często, gdy kosimy mokry trawnik. Ważne, aby po każdym użyciu kosiarki dokładnie ją wyczyścić. Można to zrobić na dwa sposoby – za pomocą strumienia zimnej wody (wtedy najlepiej jest pozostawić kosiarkę do wyschnięcia) lub zeskrobując „na sucho” przyklejone resztki trawy. Tego typu czynności minimalizują również ryzyko korozji elementów metalowych kosiarki, gdyż pozostawiona i gnijąca na obudowie trawa przyspiesza tego typu proces.

Aby awarii było jak najmniej, istotne jest także aby zwrócić uwagę na jakość materiałów z jakich kosiarka jest wykonana, w szczególności gaźnik, łożyska kół czy sama obudowa noża. Ma to kluczowe znaczenie dla pomyślnego i długiego użytkowania kosiarki. Dobrą opinią cieszą się kosiarki takich producentów jak Stiga czy Honda, ale także producentów z  średniej półki cenowej jak Oleo-Mac z nową linią kosiarek ALLROAD PLUS 4 czy kosiarka Magnum Professional.

 

Bartek

 

 

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy, bądź pierwszy - skomentuj powyższy tekst.

DODAJ KOMENTARZ