Zakupy bez konieczności rejestracji. Złóż zamówienie, bez obowiązku zakładania konta.            
Moje konto Ulubione Zaloguj się

Zabezpieczamy drzewa owocowe przed zimą. Podstawowe czynności i zabiegi

Bartek | Opublikowany środa, 17 stycznia 2018

Większość młodych drzew owocowych wymaga zabezpieczenia w okresie zimowy. W okresie tym zagrożeniem dla tych roślin są zarówno niskie temperatury jak i gryzonie.  Dlatego też zaleca się wykonanie kilku czynności, które pozwolą drzewom owocowym przetrwać ten trudny okres w stanie nienaruszonym.

Ochrona przed niskimi temperaturami

Nie wszystkie drzewa owocowe wymagają ochrony przed mrozami, dotyczy to głównie starszych drzew owocowych, które dają sobie radę bez konieczności stosowania specjalnych osłon. Chronimy za to młode drzewka, w szczególności czereśnie czy brzoskwinie, gdyż te gatunki są najbardziej wrażliwe na mrozy. Najważniejsza w ochronie młodych drzew owocnych jest podstawa pnia oraz miejsce okulizacją. Korony młodych drzew z reguły nie wymagają osłaniania na zimę, chociaż w przypadku wspomnianych już czereśni czy brzoskwiń, czynność taka, w mroźne zimy na pewno im pomoże. Jak zatem zabezpieczyć drzewa przed mrozem?

  • Maty słomiane lub agrowłóknina – jest to zabieg bardzo popularny i skuteczny. Maty słomiane owinięte wokół pnia skutecznie go chronią przed niskimi temperaturami. W przypadku zastosowania agrowłókniny, która jest także bardzo skuteczne, należy pamiętać, aby był to materiał koloru białego a nie czarnego. Kolor czarny będzie się bardzo szybko nagrzewał w ciągu zimowego, słonecznego dnia i powodował występowanie dużych różnic temperatur pnia pomiędzy dniem a nocą, co może negatywnie wpłynąć na zimowanie drzew. Białą agrowłóknine jak i matę słomianą można wykorzystać do zabezpieczenia pnia młodych drzewek jak i całych koron, które w początkowej fazie wzrostu są niewielkie. W przypadku zabezpieczania koron należy pamiętać, aby agrowłókninę owijać szczelnie ale luźno, tak by zapewnić cyrkulacje powietrza pomiędzy gałęziami. Ciekawym rozwiązaniem, chociaż nieco bardziej pracochłonnym jest wykonanie lekkiego drewnianego stelaża wokół młodego drzewka, na którym ułożone zostaną maty słomiane. Jest to bardzo skuteczna i bezpieczna metoda ochrony roślin przed zimnem oraz wiatrem.  
  • Kopczykowanie – dzięki temu zabiegowi można skutecznie zabezpieczyć podstawę pnia lub miejsce okulizacji młodych drzewek. Osłonę wykonuję się z wykorzystaniem luźnej ziemi (torf zmieszany z piaskiem), kompostu lub trocin. Kopczyki należy usypać wokół pnia rośliny, na wysokości ok. 20 – 30 cm, tak aby zasłonić jego podstawę oraz miejsce okulizacji. W przypadku kopczykowania należy pamiętać, aby kopczyk usunąć wiosną, po ustaniu mrozów.
  • Bielenie pni – to zabieg stosowany od bardzo dawna, za pomocą którego zabezpiecza się głównie pnie drzew. Stosuje się zarówno w przypadku młodych jak i starszych drzew owocowych. Bielenie ma ochronić korę drzew przed zbyt intensywnym nagrzewaniem się w słoneczne, zimowe dni, co mogłoby prowadzić do jej pękania w chwili nocnych spadków temperatur. Pnie i gałęzie maluje się wapnem na początku zimy, gdy temperatura trwale spada w okolice 0 o C. Zabieg ten należy powtarzać w przypadku zmycia wapna przez deszcz.

 

Ochrona przed gryzoniami

Zmorą każdego ogrodnika posiadającego chociaż kilka drzew owocowych w swoim ogrodzie są gryzonie. W przypadku osób, których ogrody czy też sady sąsiadują z lasami dochodzą do tego jeszcze zwierzęta leśnie. Zarówno sarny, łosie jak i wszelkiej maści gryzonie w okresie zimy wykazują wzmożone zainteresowanie korą przede wszystkim młodych drzewek. Jak zatem zabezpieczyć drzewa owocowe?

  • Osłonki plastikowe – to niedrogie i bardzo skuteczne rozwiązanie. Owinięte pnie stają się niedostępne dla zwierząt. Osłonki dostępne są w różnych rozmiarach i długościach, co pozwala na odpowiednie dopasowanie ich do pnia drzewa. Taka metoda osłony drzew może być stosowana przez cały rok, zarówno zimą jak i latem.
  • Agrowłóknina – chroni nie tylko przed niskimi temperaturami, ale także ogranicza dostęp do pnia drzewa. W tym przypadku należy pamiętać, aby materiał był dokładnie owinięty wokół pnia. Metoda ta powinna być stosowana jednak tylko zimą. Pamiętać należy także, o odpowiednim kolorze materiału, który powinien być biały.
  • Grodzenie – jeżeli teren na którym rosną drzewa owocowe jest już ogrodzony, warto przed zimą sprawdzić, czy nie ma w takim ogrodzeniu żadnych dziur, którymi będą przedostawać się zwierzęta. Ogrodzenie terenu, nie zabezpieczy jednak drzew przed wszystkimi gryzoniami, gdyż te mniejsze zawsze znajdą odpowiednią drogę dostępu. 

 

Długa i mroźna zima może poważnie uszkodzić przede wszystkim młode drzewka owocowe. Jak widać jest jednak wiele sposobów, aby zabezpieczyć rośliny przed zimą. Pamiętać należy przy tym aby nie osłaniać drzew zbyt wcześnie jesienią, gdy temperatura jest wysoka i występuje dużo opadów. Może to źle wpłynąć na kondycje roślin, ze względu np. na zwiększenie możliwości wystąpienia chorób grzybowych lub tzw. rozhartowanie roślin.   

 

Bartek

KOMENTARZE

Brak komentarzy, bądź pierwszy - skomentuj powyższy tekst.

DODAJ KOMENTARZ