Wiosna za pasem ! Zapraszamy do zakupów w naszym sklepie . U nas znajdziesz rośliny w cenach adekwatnych do ich jakości !             Zakupy bez konieczności rejestracji. Złóż zamówienie, bez obowiązku zakładania konta.            
Moje konto Ulubione Zaloguj się

Kosiarki do wysokich traw

Bartek | Opublikowany środa, 30 sierpnia 2017

Poniższy artykuł miałem okazję przygotować do poradnika Allegro. Oryginalny tekst można przeczytać tutaj.


 

Koszenie wysokiej trawy to trudne zadanie, zarówno dla kosiarki jak i jej operatora. Wymaga użycia specjalnego sprzętu, przeznaczonego właśnie do koszenia wysokich traw, zarośli, wykaszania małych łąk czy niewielkich sadów. Mając do usunięcia wysoką trawę należy poszukać urządzeń innych niż typowe kosiarki spalinowe, które nawet z silnikami o dużej mocy, nie wykonają swojego zadania wystarczająco dobrze. Typowe kosiarki z nożami tnącymi oraz koszami do zbierania trawy po prostu szybko zapchałyby się a ich silnik często będzie się „dusił”. Co więcej w wysokiej trawie mogą kryć się nieprzyjemne niespodzianki, jak kamienie lub gałęzie, które po dostaniu się pod nóż tnący mogą spowodować wiele zniszczeń w sprzęcie.

Do wykaszania wysokiej trawy najlepiej nadają się kosiarki bębnowe (lub inaczej rotacyjne), listwowe lub ręczne kosy spalinowe. Cechą wspólną tych typów kosiarek jest brak, typowego i znanego ze standardowych kosiarek, noża tnącego i zastąpienie go innymi trwalszymi lub bardziej elastycznymi elementami.  

 

  1. Kosiarka bębnowa Lucina Max BDR-620 z silnikiem Honda

Jest to profesjonalne urządzenie do wykaszania wysokich traw, zarośli ale także niskich typowych trawników. Urządzenie posiada wiele zalet, zaczynając od cieszącego się dobrą opinią silnika Hondy o mocy 6,5 KM, po możliwość zmiany funkcji urządzenia poprzez zastosowanie różnych przystawek, dzięki czemu kosiarkę można w łatwy sposób zamienić na zamiatarkę, urządzenie do odśnieżania, czy kosiarkę mulczującą. Urządzenie wyposażone jest w napęd o dwóch prędkościach jazdy. Cechą wyróżniającą jest zastosowanie podwójnego dysku z 4 nożami tnącymi, co wpływa na trwałość części tnącej i jakość koszenia. Waga urządzenia podana przez producenta to 63 kg. Chcąc zatem przewozić urządzenie, najlepiej wyposażyć się w najazdy, które ułatwią załadunek i rozładunek kosiarki.

Cena kosiarki to około 4.500 zł, moc silnika 6,5 KM, posiada napęd, szerokość robocza 62 cm.

  1. Kosiarka rotacyjna Dakr Tekton z silnikiem Briggs&Stratton

Nieco tańszą propozycją kosiarki bębnowej (rotacyjnej) przeznaczonej do wysokich traw i zarośli jest urządzenie firmy Dakr z silnikiem Briggs&Stratton o mocy 5,5 KM. Kosiarka wyposażone jest w dwa uchylne noże umocowane na pojedynczym dysku. Istnieje możliwość rozbudowy kosiarki o dodatkowe dwa noże oraz podwójny dysk, ale jest to opcja wymagająca dopłaty. Kosiarka wyposażona jest w napęd o dwóch prędkościach. Ustawienie jednej z dwóch wybranych prędkości wymaga jednak ręcznej modyfikacji położenia paska napędowego. Zaletą kosiarki firmy Dakr jest możliwość zmiany funkcji urządzenia. Dostępne przystawki pozawalają na zamontowanie spychu do śniegu lub kosiarki mulczującej. Interesująca jest dość niska waga, jak na ten typ urządzenia, wynosząca ok. 47 kg.

Cena kosiarki zaczyna się od 3.100 zł, moc silnika 5,5 KM, posiada napęd, szerokość robocza 60 cm.

 

  1. Kosa spalinowa Oleo Mac Sparta 44


łkowicie innymi urządzeniami, które idealnie sprawdzają się podczas koszenia wysokich trawach są kosy spalinowe. Firma Oleo Mac wyróżnia się na tle konkurencji, jakością i trwałością materiałów z jakich wytwarza swoje produkty. Model Sparta 44 posiada dwusuwowy silnik o mocy 2,1 KM. Jest to wystarczająca moc, która pozwoli w komfortowy sposób pozbyć się wysokich traw nawet w trudno dostępnych miejscach. Urządzenie przystosowane jest do pracy z żyłką o średnicy 3,0 mm lub trójzębną tarczą, która sprawnie radzi sobie ze wszelkimi zaroślami. Waga kosy to ok. 7,5 kg, co nie stanowi problemu przy prawidłowym umocowaniu kosy na odpowiednich szelkach dołączanych do zestawu.

Cena urządzenia od 1.500 zł, moc silnika 2,1 KM, szerokość robocza 42 cm (z żyłką)

 

 

  1. Kosa spalinowa NAC BP254-10-V

Jest to jedno z tańszych urządzeń przeznaczonych do koszenia wysokich traw. Niewielka moc silnika, osiągająca 1 KM, oznacza że kosa ta najlepiej sprawdzi się jako urządzenie przeznaczone do niewielkich i mało skompilowanych prac, raczej na działce niż łące czy sadzie. Niewątpliwą zaletą urządzenia jest atrakcyjna cena. Kosa NAC posiada dzielony wał, co ułatwi jej transport, jednak może wpływać na jego trwałość. Waga ok. 6 kg zdecydowanie ułatwia pracę.

Cena ok. 350 zł, moc 1 KM, szerokość robocza ok. 42 cm (z żyłką)

 

  1. Kosiarka listwowa AL-KO BM 870 III, z silnikiem Briggs&Stratton

Kosiarki listwowe to idealne rozwiązanie dla terenów porośniętych wysokimi trawami. Pomimo niewielkiej mocy silnika (4,5 KM) kosiarka idealnie sprawdza się w trudnym terenie. Wysoka jakość elementów silnika jak i części tnących gwarantuje długą żywotność urządzenia. Kosiarka posiada napęd, niestety tylko z jednym biegiem (do przodu). Waga tego modelu to ok. 50 kg, a więc tak jak w przypadku kosiarek rotacyjnych, jej załadunek i rozładunek może sprawiać pewne problemy.  Kosiarka Al-KO charakteryzuje się największą powierzchnią koszenia, w porównaniu do opisywanych tutaj kosiarek i kos, wynosząca aż 87 cm. Jest to niewątpliwie duża zaleta, która wpływa na szybkość pracy. Opcjonalnie kosiarkę można przerobić na pług śnieżny.

Cena kosiarki zaczyna się od 3.100 zł, moc silnika 4,5 KM, posiada napęd, szerokość koszenia 87 cm. 

 

Bartek

KOMENTARZE

Brak komentarzy, bądź pierwszy - skomentuj powyższy tekst.

DODAJ KOMENTARZ