Zakupy bez konieczności rejestracji. Złóż zamówienie, bez obowiązku zakładania konta.            
Moje konto Ulubione Zaloguj się

Zaprawianie nasion. Naturalnie!

| Opublikowany piątek, 13 stycznia 2017

 

Część z nas już wygląda pierwszych oznak przemijania zimy i przygotowuje się do pierwszych prac w swoim ogrodzie. Z nastaniem lutego wielu przystąpi do wysiewania nasion warzyw czy kwiatów na rozsady. Jednym z bardzo istotnych elementów tego procesu, będzie odpowiednie zabezpieczenie nasion przed różnymi chorobami, tak aby cała, jeszcze zimowa praca, nie poszła na marne.

Jednym ze sposobów zabezpieczania nasion jest ich zaprawianie. Jest to zabieg podlagający na zamoczeniu lub obtoczeniu nasion w specjalnych preparatach. Celem zaprawiania jest ochrona roślin przez chorobami wywoływanymi przez patogeny, znajdujące się w glebie lub na samych nasionach, ale także ochrona przed szkodnikami, które mogą uszkodzić małe siewki. Najpopularniejsze metody zaprawiania nasion to te chemiczne. Dostępnych jest wiele środków pozwalających na zabezpieczenia nasion. Można to robić na sucho, jak i na mokro. Czy jednak chemiczne traktowani nasion to jedyne rozwiązanie?

Skuteczną i ekologiczną metodą zaprawiania nasion jest ich moczenie w naparze z rumianku. Co więcej zaprawę taką od początku do końca można przygotować we wysłanym ogrodzie. Rumianek można zawsze kupić w postaci herbaty z rumianku w torebkach ekspresowych. Można jednak wysiać go na rabacie, i w okresie od maja do września zbierać sukcesywnie wpół rozwinięte koszyczki kwiatowe. Tak zebrane koszyczki kwiatowe suszy się w cieniu w przewiewnym miejscu. Do suszenia należy przystąpić od razu po zebraniu koszyczków, aby nie dopuścić do ich zwiędnięcia lub zagrzania. Jeżeli posiadamy odpowiednie urządzenie do suszenia, można je wykorzystać pamiętając aby temperatura suszenia nie przekraczała 40oC.

 

 

Do właściwego zaprawienia nasion potrzebujemy ok. 15g suszu z koszyczków rumianku, który zalewa się wrzącą wodą. Tak przygotowany napar pozostawia się pod przykryciem aż do ostudzenia. Po wystudzeniu zaprawę można rozcieńczyć wodą (ok. dwie szklanki) i przelać do mniejszych naczyń, np. czystych, koniecznie wyparzonych podstawek pod doniczki. W tak przygotowanym roztworze moczy się nasiona roślin, przygotowane do wysiewu. Nasiona moczymy ok. 30 minut. Po tym czasie można przystąpić do wysiewu.

 

 

Ciekawą rzeczą jest możliwość podlewania wschodzących siewek roztworem z rumianku, co także będzie miało właściwości ochronne. Można także spryskiwać młode rośliny tak przygotowanym naparem, co pozytywnie wpłynie na kondycję roślin.

Na koniec, życzę powodzenia podczas pierwszych prac ogrodniczych w tym roku.

 

Poszukujesz nasion rumianku? Zajrzyj do naszego sklepu. 

 

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy, bądź pierwszy - skomentuj powyższy tekst.

DODAJ KOMENTARZ